Stacja Uzdatniania Wody w Odolanowie PDF Drukuj Email

Wodociąg Odolanów został wybudowany w roku 1903 przez inż. Geislera z Bydgoszczy, a z nim została wybudowana sieć przesyłowa z żeliwa wraz z przyłączami wodociągowymi z ołowianki. Od początku została wybudowana wieża ciśnień, której wysokość od ziemi do kopuły dachu wynosi 28m. Wodociąg przez te 100 lat był wielokrotnie modernizowany, lecz zasada działania tego wodociągu jest taka sama. Woda jest pozyskiwana z dwóch studni głębinowych które znajdują się na terenie wodociągu poprzez pompy głębinowe, następnie jest przesyłana do stacji uzdatniania wody tzn.(filtrowni) na stacji wody przechodzi przez filtry żwirowe gdzie poprzez napowietrzanie wytrącone jest z wody żelazo i mangan. Następnie uzdatniona wody jest przesyłana do zbiornika na wieże ciśnień objętość zbiornika 100m3. Ze zbiornika w wieży ciśnień woda pod ciśnieniem (wynikającym z wysokości wieży ciśnień) poprzez sieć rozdzielczą dostaje się do przyłącza wodociągowego, a następnie do naszych domów gdzie jest używana do różnych celów potrzebnych do życia.

Pierwotnie wodę ujęto z warstw górnych wodonośnych o głębokości około 20m przy pomocy studzien kopano-wierconych i pompy tłokowej napędzanej maszyną parową. Wodę napowietrzano przy pomocy sit rozdeszczających bezpośrednio nad otwartymi filtrami żwirowymi. Wodę uzdatnioną pompą tłokową tłoczono do zbiornika wieżowego. W miarę upływu czasu maszynę parową zastąpiono silnikami elektrycznymi pozostawiając pompy tłokowe. W 1947 roku odwiercono drugą studnie oraz w niedługim czasie studnię nr 2 jako awaryjną. W roku 1955 dokonano likwidacji starych mało wydajnych studni oraz dokonano odwiertu studni nr 1a, natomiast w roku 1978 studni 2a.
Dokumentacja hydrogeologiczna opracowana przez Przedsiębiorstwo  Hydrogeologiczne w Poznaniu udokumentowała zasoby ujęcia miejskiego w wysokości odpowiadającej potrzebom miasta w roku 1990. Ujęcie wody jest oparte o zasoby wody z pokładów plejstoceńskich. W roku 1955-1958 dokonano modernizacji zakładu uzdatniania wody wprowadzając zamknięte filtry pośpieszne ze złożem żwirowym oraz zastosowano podwodne agregaty pompowe. W roku 1965 wprowadzono samoczynne sterowanie pomp głębinowych co znacznie obniżyło stan zatrudnienia w stacji wodociągowej. Następnym etapem modernizacji objęto instalacje elektroenergetyczne. Dokonano gruntowej przebudowy zewnętrznej linii zasilającej rozdzielni oraz wewnętrznej instalacji siłowej i oświetleniowej. Wodociąg został wyposażony w agregat prądotwórczy o mocy 44kVA, który stanowi rezerwowe źródło zasilania w energię.
Wodociąg w Odolanowie produkuje rocznie około 230 000m3 wody, eksploatuje sieć o długości 18km o średnicy od 80 mm do 175 mm, zaopatrując w wodę 70% miasta Odolanów tj, Rynek, Śródmieście, Przedmieście, Bloki, Osiedle XXV-lecia, część Kaczor, Osiedle na ul. Wiatracznej. Wodociąg Odolanów jest jednym z czterech wodociągów na terenie Gminy Odolanów. W roku 2000 przeprowadzono remont wieży ciśnień, wykonano nową elewacje wieży oraz wzmocniono wieże, wykonano nowy dach z miedzi oraz rynny, wymieniono wszystkie okna w wieży ciśnień, oraz pomalowano zbiornik 100m3 na zewnątrz. W roku 2002 i 2003 wykonano remont pozostałych obiektów na terenie wodociągu w Odolanowie aby na obchody 100-lecia wodociągu obiekt był odnowiony.

 

Biuletyn Informacji Publicznej Zakładu Usług Komunalnych w Odolanowie

Imieniny

Dzisiaj jest
Wtorek
26 października 2021
Imieniny obchodzą
Dymitriusz, Ewaryst, Eweryst, Lucyna, Ludmiła, Lutosław, Łucjan
Do końca roku zostało
67 dni

Jeśli  zauważyłeś jakies podejrzane wycieki wody (awarie)

Zadzwoń 605 413 415